Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to,… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca… więcej >>>



Panteon Bytomski

KS. ALFRED ARNDT - KSIĄDZ I ARCHEOLOG

Ksiądz Alfred Arndt był jednym z ludzi, którzy zasłużyli się dla bytomskiego muzeum, zyskał też sobie miano “ojca archeologii górnośląskiej”.…

więcej >>>

BRUNO ARNDT - ZAPOMNIANY PISARZ CISZY

Przy ulicy Strażackiej w Bytomiu, ongiś nazywającej się uliczką Szpitalną, stoi po dziś dzień okazały ceglany budynek szkolny. Tam właśnie…

więcej >>>

MARIAN BIELEWICZ - Przyrodnik i muzealnik

Urodził się 19 sierpnia 1915 roku w Starych Stawach koło Oświęcimia (Małopolska) w rodzinie nauczycieli. Szkołę powszechną i gimnazjum…

więcej >>>

Ks. NORBERT BONCZYK - PROBOSZCZ Z MIECHOWIC

W plebiscycie na najwybitniejszego bytomianina 750-lecia ksiądz Norbert Bonczyk, bohater dzisiejszego “Panteonu Bytomskiego” ma dużą szansę na zajęcie czołowego miejsca.…

więcej >>>

GEORG BRÜNING - WIELCE ZASŁUŻONY NADBURMISTRZ

Georg Brüning, dzisiejszy bohater “Panteonu bytomskiego” był człowiekiem niezwykłym. Zapisał się jako jeden z najdłużej urzędujących burmistrzów śląskich miast i…

więcej >>>

Ks. EMANUEL BUCHWALD - BUDOWNICZY ROZBARSKIEJ ŚWIĄTYNI

Emanuel Buchwald, bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego” - przyszły proboszcz mariackiej parafii i budowniczy kościoła św. Jacka urodził się 17 kwietnia…

więcej >>>

THOMAS CIEPLIK - INSTYTUCJA MUZYCZNA

W cyklu “Panteon Bytomski, czyli 75 sylwetek na 750-lecie miasta” przypominamy postać Thomasa Cieplika. Dziś jest on w Bytomiu, mieście…

więcej >>>

FRIEDRICH DOMIN - Aktor, reżyser i dyrektor

Bohater dzisiejszego odcinka Panteonu bytomskiego Friedrich Domin urodził się w Bytomiu 15 maja 1902 r. w rodzinie bez większych…

więcej >>>

EBERHARD DRESCHER - PRZYRODNIK I KOLEKCJONER

Bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego” - Eberhard Drescher urodził się 10 lutego 1872 r. w rodzinnym majątku rycerskim Ligota Wielka, w…

więcej >>>

GRZEGORZ GERWAZY GORCZYCKI - KOMPOZYTOR Z ROZBARKU

W cyklu “Panteon bytomski” przedstawiamy zazwyczaj sylwetki wybitnych bytomian z dwu ostatnich stuleci. Nie sposób jednak pominąć w nim postaci…

więcej >>>

FRANZ GRAMER - HISTORIA SKROMNEGO NAUCZYCIELA

24 czerwca 1863 roku nakładem bytomskiego magistratu ukazała się #Chronik der Stadt Beuthen in Oberschlesien” (#Kronika miasta Bytomia na…

więcej >>>

IGNAZ HAKUBA - BIZNESMEN I FILANTROP

Człowiek, który umie połączyć “głowę do interesów” z zainteresowaniami kulturalnymi i społecznymi nie trafia się zbyt często. Nasze miasto jednak…

więcej >>>

STANISŁAW HORAK - Poeta i politruk

Stanisław Horak wszystkie swoje książki napisał w Bytomiu. Osiem zbiorów wierszy i osiem powieści. Był wybitnym poetą. Ale równocześnie człowiekiem…

więcej >>>

STANISŁAW HUK - LEGENDARNY DYREKTOR HUK

Chociaż w Bytomiu wielu było dyrektorów szkół, którzy kierowali swymi placówkami przez kilkanaście lat - to tylko on stanowił na…

więcej >>>

PAUL JACKISCH - BYTOMSKI ARCHITEKT

W cyklu “Bytomski Panteon, czyli 75 sylwetek na 750-lecie miasta” postać Paula Jackischa przedstawia historyk Przemysław Nadolski. Nie wiemy zbyt…

więcej >>>

Bp MAXIMILIAN KALLER - NIEZWYKLE PRACOWITY BISKUP

Rodzina Kallerów, zamożnych bytomskich kupców, mieszkała we własnym, zachowanym do dziś, domu na rogu Tarnowitzerstrasse (obecnie ul. Jainty) i Kleine…

więcej >>>

ZYGMUNT KLESZCZYŃSKI - CAŁE ŻYCIE NA SZLAKU

Jednym z najważniejszych organizatorów powojennego ruchu turystycznego w Bytomiu stał się Zygmunt Janusz Kleszczyński - bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego”. Do…

więcej >>>

ADOLF KNAKRICK - BURMISTRZ NA TRUDNE CZASY

W historii miast zdarzają się ludzie wybitni, których błyskotliwe dokonania przynoszą sławę im samym i rodzinnej miejscowości. Jednak aby miasto…

więcej >>>

MAX KOPFSTEIN - Naczelny rabin Bytomia

Gdy zmarł w prasie pisano: Odszedł patriarcha. Istotnie, dr Max Kopfstein bohater dzisiejszego Panteonu bytomskiego kierując przez 37 lat żydowską…

więcej >>>

KAZIMIERZ KRUCZKOWSKI - Obrońca,więzień, poeta

Kazimierz Kruczkowski mając dwanaście lat bronił Lwowa przed Ukraińcami. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, a następnie…

więcej >>>

WŁADYSŁAW KUBISTY - CHIRURG O ZŁOTYCH RĘKACH

W bogatych dziejach bytomskiej medycyny nie brak postaci wybitnych i zasłużonych lekarzy. Jednym z nich był znakomity chirurg Władysław Kubisty,…

więcej >>>

Ks. JOHANNES KUBOTH - KSIĄDZ Z POCZUCIEM HUMORU

Bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego” Johannes Kuboth urodził się w Dobrodzieniu 27 sierpnia 1856 roku. Był synem szewca, który trudnił się…

więcej >>>

FRANZ LANDSBERGER - BANKIER I SKRZYPEK

Bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego” Franz Landsberger to człowiek, dzięki któremu powstał budynek bytomskiego teatru, mieszczący dziś Operę Śląską. Urodził się…

więcej >>>

HUGO LAZAREK - MIECHOWICKI BURMISTRZ

Kiedy Miechowice były samodzielną wsią, na czele władz komunalnych stali naczelnicy gminy, którzy otrzymali później bardziej prestiżowy tytuł burmistrza. Najbardziej…

więcej >>>

HERMANN LUCHS - MIŁOŚNIK BYTOMSKICH ZABYTKÓW

W kronice miasta Bytomia (“Chronik der Stadt Beuthen O.S”), wydanej przez nauczyciela Franza Gramera w1863 roku, jeden z rozdziałów wyszedł…

więcej >>>

SIMON MACHA - WSPÓŁTWÓRCA MIEJSKIEGO MUZEUM

Przyzwyczajeni do patrzenia w przeszłość Bytomia wyłącznie przez pryzmat przemysłu i górnictwa, zapominamy, że był on również miastem handlowym. Bohater…

więcej >>>

KAZIMIERZ MOZDZIERZ - Sprawiedliwy wśród narodów

Artysta plastyk, specjalizujący się w drzeworytach i ekslibrisach. Uprawianie tej formy sztuki wymaga zegarmistrzowskiej precyzji i nadludzkiej wręcz cierpliwości. Ale…

więcej >>>

THOMAS MYRTEK - MISTRZ RZEŹBIARSKIEJ HARMONII

Na wielu budynkach Wrocławia i Górnego Śląska wzniesionych w okresie międzywojennym do dziś podziwiać można ekspresjonistyczne, szczegółowo dopracowane rzeźby, w…

więcej >>>

ALFONS PERLICK - HISTORYK MIŁUJĄCY BOTANIKĘ

Alfons Perlick, rodowity Górnoślązak, syn ogrodnika z ziemi kozielskiej, urodził się we wsi Ose koło Sycowa na Dolnym Śląsku, gdzie…

więcej >>>

LUDWIKA RADZIEJEWSKA - HISTORIA PANI LUDWIKI

Bohaterka dzisiejszego odcinka “Panteonu bytomskiego” Ludwika Radziejewska miała szczęście nie podzielić losu wielu wybitnych bytomian, skazanych w minionym półwieczu na…

więcej >>>

JAN ROGOWSKI - Filozof, historyk i literat

Jan Rogowski bohater dzisiejszego Panteonu bytomskiego, to niezwykle barwna i interesująca postać. Najstarsi bytomianie bardzo dobrze pamiętają zapewne jego nieco…

więcej >>>

JÓZEF SAŁABUN - PAN OD ASTRONOMII

Niewielu zapewne znalazłoby się bytomian, którzy choć raz nie odwiedziliby Planetarium Śląskiego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Mimo to…

więcej >>>

JOANNA hrabina SCHAFFGOTSCH - BAJKA O KOPCIUSZKU

Ta opowieść brzmi jak prawdziwa bajka o Kopciuszku. Uboga dziewczynka została dziedziczką ogromnego majątku i hrabiną. W cyklu “Panteon bytomski,…

więcej >>>

WACŁAW SCHENK - DOBRY PROBOSZCZ I NAUKOWIEC

Charakterystycznym rysem dziejów Górnego Śląska jest obecność w nich wielu wybitnych duchownych. Nie inaczej było i w Bytomiu. W “Panteonie…

więcej >>>

Ks. REINHOLD SCHIRMEISEN - NIEZWYKŁY PROBOSZCZ

Bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego” Reinhold Schirmeisen, urodzony 8 stycznia 1842 roku w Dobrodzieniu, czując powołanie kapłańskie poszedł drogą podobną do…

więcej >>>

BRUNO SCHMIALEK - MALARZ LUDZI OPUSZCZONYCH

Wybitny artysta bytomski okresu międzywojennego - Bruno Schmialek, bohater dzisiejszego odcinka “Panteonu bytomskiego” urodził się 5 października 1888 roku w…

więcej >>>

HEINRICH SCHULZ-BEUTHEN - ZAPOMNIANY KOMPOZYTOR

Rozpoczynamy nowy cykl: Bytomski Panteon, czyli 75 sylwetek na 750-lecie miasta. Dzisiaj sylwetkę kompozytora Heinricha Schulz-Beuthena prezentuje prof. dr hab.…

więcej >>>

NAPOLEON SIESS - PAN OD OPERY

Choć z Operą Śląską związana była cała rzesza wybitnych artystów, to największą legendą owiane jest chyba nazwisko jej dyrektora Napoleona…

więcej >>>

WŁADYSŁAWA SLĘZAK - HISTORYK I WYCHOWAWCA

Góry, szkoła, historia - tak najkrócej można scharakteryzować życiowe pasje Władysławy Ślęzak. Rodem zagłębianka, dużą część dorosłego życia poświęciła Bytomiowi…

więcej >>>

HUGO SOLGER - URZĘDNIK, KTÓRY KOCHAŁ NAUKĘ

Podobnie jak wiele przedstawionych już w “Panteonie bytomskim” postaci, Hugo Solger nie był rodowitym Ślązakiem. Urodził się w Berlinie 8…

więcej >>>

JAN SOSSALA - UCZONY I DUSZPASTERZ

W niezliczonych wydaniach najpopularniejszego na Śląsku modlitewnika “Droga do nieba” z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku widnieje na…

więcej >>>

BOLESŁAW STAWIŃSKI - OD SOCJALISTY DO ARTYSTY KLOSZARDA

W cyklu “Panteon Bytomski, czyli 75 sylwetek na 750-lecie miasta” przypominamy postać artysty plastyka Bolesława Stawińskiego. W tym roku mija…

więcej >>>

Ks. FRANZ STRZYBNY - ROZBARSKI PROBOSZCZ

Franz Strzybny, bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego”, przyszły rozbarski proboszcz urodził się 8 listopada 1878 roku we wsi Janowice (obecnie Cyprzanów),…

więcej >>>

WŁADYSŁAW STUDENCKI - PATRON BYTOMSKIEJ BIBLIOTEKI

Prof. Władysław Jan Studencki urodził się 16 grudnia 1910 r. w Żywcu; był synem Jana, drobnego przedsiębiorcy, i Elżbiety z…

więcej >>>

Ks. JÓZEF SZAFRANEK - NIEPOSPOLITY PROBOSZCZ

Dziś w naszym cyklu “Panteon Bytomski, czyli 75 sylwetek na 750-lecie miasta” piszemy o osobie niezwykłej. Bo przyznać trzeba, że…

więcej >>>

o. ROCH SZAJCA - ZASŁUŻONY OJCIEC ROCH

Bohater dzisiejszego odcinka “Panteonu bytomskiego” żył i pracował w naszym mieście zaledwie przez kilka lat. Jednak dzieło przez niego stworzone…

więcej >>>

URSZULA SZUMSKA - Dama niezłomna

Jej życiorys jest dowodem na to, że w czasach PRL-u można było być wykładowcą historii, a równocześnie pozostać wiernym prawdzie…

więcej >>>

JERZY SZYDŁOWSKI - PROFESOR OD ARCHEOLOGII

Zbliżająca się rocznica 750-lecia otrzymania przez Bytom praw miejskich kieruje naszą uwagę w stronę zarania jego historii. W cyklu “Panteon…

więcej >>>

EDWARD SZYMKOWIAK - BRAMKARZ DOSKONAŁY

Mimo że w swej powojennej historii Bytom miewał okresy sportowej świetności, o której możemy dziś tylko marzyć, zaledwie kilku bytomskich…

więcej >>>

WŁADYSŁAW TARGALSKI - Lwowskie orlę i śląski powstaniec

O takich ludziach bez cienia przesady można powiedzieć, że ich życie mogłoby stać się kanwą kilku zapierających dech w piersiach…

więcej >>>

MAX TAU - WIKING Z BYTOMIA RODEM

W cyklu “Panteon Bytomski, czyli 75 sylwetek na 750-lecie miasta” prezentujemy postać Maxa Taua. Ten wybitny pisarz, badacz literatury i…

więcej >>>

EWA von TIELE-WINCKLER - MATKA UBOGICH

czasach, kiedy w Miechowicach żyła i pracowała Ewa von Tiele-Winckler, były one samodzielną gminą i nie należały do Bytomia.…

więcej >>>

Franz von WINCKLER - JAK GÓRNIK ZOSTAŁ MAGNATEM

Górnośląski przemysłowiec Franz von Winckler znany jest przede wszystkim historykom jako twórca Katowic. To on swoimi rozważnymi i odważnymi decyzjami…

więcej >>>

MICHAŁ WOLSKI - Aptekarz i patriota

W Bytomiu prowadził drogerię bo pruskie władze nie pozwoliły mu na otwarcie własnej apteki. Michał Wolski był działaczem Towarzystwa Gimnastycznego…

więcej >>>

PIOTR WOZNIAK - Zapluty karzeł reakcji

W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu. W 1947 roku w ramach amnestii ujawnił…

więcej >>>

Ks. FRANCISZEK ŻURAWSKI - WSZYSTKICH ZNAŁ PO IMIENIU

Kiedy w jakimś środowisku pojawia się człowiek autentycznie oddany sprawie, której służy, “człowiek pełny”, zazwyczaj szybko gromadzi wokół siebie innych.…

więcej >>>

22 października 2024

imieniny:
Halki, Filipa

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja


Ostatnie komentarze: