Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Pomoc dla potrzebujących. Mimo chłodu liczba bezdomnych korzystających z naszej noclegowni nie zwiększyła się drastycznie. Nie oznacza to, że liczba osób bez dachu nad głową zmalała.
Nikt nie jest w stanie określić, ilu mamy bezdomnych, bowiem wielu kręcących się po ulicach kloszardów, to mieszkańcy innych miast, a nawet województw. Na przyjęcie do noclegowni może liczyć każdy potrzebujący.
Bytomska noclegownia mieszcząca się przy ulicy Kosynierów jest przygotowana na większą ilość osób. – Mamy sto miejsc w samej noclegowni, a także dodatkowe 40 w ogrzewalni przylegającej do naszej placówki. Obecnie mamy sporo wolnych łóżek. Duża liczba mieszkańców, to od dawna te same osoby – mówi kierująca placówką Aneta Herman.
Bezdomni dostają nie tylko miejsce do spania. Mogą też wziąć prysznic, a także dostają talon na ciepły posiłek. To ostatnie dotyczy jednak osób nie posiadających żadnych dochodów. Sam nocleg jest dla wszystkich darmowy, bez względu na zawartość portfela. Osoby bez grosza są w niektórych przypadkach dokarmiane. Dotyczy to niekiedy drastycznych przypadków, kiedy biedaka przywozi na miejsce policja lub straż miejska. Jak wspomina Aneta Herman, zdarzały się przypadki, że osoby takie nie jadły niczego od paru dni.
W noclegowni obowiązuje bezwzględna trzeźwość. Do ogrzewalni trafiają czasem osoby pod działaniem niewielkiej dawki alkoholu. Nie wolno też przynosić na miejsce zbyt wielu rzeczy osobistych. Potrzebujący mogą liczyć na dostępną na miejscu odzież.
Poza dniami, kiedy występują ekstremalne temperatury poniżej minus 10 stopni Celsjusza noclegownia jest czynna od godziny 19 do rana. Potem bezdomni muszą opuścić placówkę. Wyjątek stanowią osoby pełniące dyżury w pralni i prowadzące prace porządkowe.
Sporo osób, to ludzie poszkodowani przez los. Obecnie starają się o pracę oraz mieszkania socjalne. Na szczęście niektórym się to udaje.
Jeszcze nie ma komentarzy - możesz być pierwszy.
Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski
więcej >>>Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
19 kwietnia 2025
imieniny:
Adolfa, Tymona