Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Książka i nagroda. Paweł Kobylewski całe życie mieszka na Rozbarku. Właśnie ukazał się jego zbiór wierszy zatytułowany „Karbunkuł”. Na początku października Kobylewski otrzymał też pierwszą nagrodę Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka – za wiersze pisane w gwarze śląskiej.
Kobylewski ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskim. Pracuje w tzw. trzecim sektorze, czyli w organizacjach pozarządowych, gdzie zaczynał jako wolontariusz. Najpierw w nieistniejącej już świetlicy Stowarzyszenia Opiekuńczego im. św. Franciszka z Asyżu. Obecnie jest doradcą zawodowym i trenerem pracy w Centrum DZWONI, zajmującym się aktywizacją zawodową i wspieraniem osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Pisanie poezji Kobylewski rozpoczął dawno temu – był jednym z uczestników bytomskiej grupy poetyckiej „Obok sceny”. Nagradzano go wówczas na wielu konkursach literackich, dwukrotnie zdobył główną nagrodę w Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. W 2016 roku Bytomskie Centrum Kultury opublikowało jego arkusz poetycki „Podróż w nieznane”. Przez pewien czas Kobylewski rzadziej zajmował się literaturą, pochłonęły go obowiązki rodzinne. Teraz wrócił do poezji, publikując tomik „Karbunkuł”.
Książka zawiera poetyckie miniatury, wiersze mają zaledwie po kilka, kilkanaście słów. Niektórzy rówieśnicy Kobylewskiego piszą pojedyncze wiersze dłuższe od całej jego książki. W wierszach Kobylewskiego można się dopatrzeć inspiracji japońskim miniaturami haiku. Co oznacza tytułowy karbunkuł? Wyraz ten ma dwa znaczenia. To dawna nazwa rubinów, czyli kamieni szlachetnych, a równocześnie medyczna nazwa czyraka, pryszcza. Pozostaje się zastanowić: co poeta miał na myśli?
Paweł Kobylewski otrzymał właśnie I nagrodę Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka organizowanego przez MiejskąBbibliotekę w Rudzie Śląskim. Regulamin stanowi, iż do konkursu można zgłaszać wiersze pisane w gwarze śląskiej. Nagrodzony zestaw Kobylewskiego to współczesna poezja po śląsku. Jest to dość rzadkie – zazwyczaj autorzy piszący w gwarze stosują tradycyjny wiersz rymowany. – Poeta najpierw słyszy wiersz, potem go zapisuje – mówi Kobylewski. – Ja po prostu usłyszałem je po śląsku, gdybym zapisał je literacką polszczyzną brzmiałyby inaczej, nie tak jak chciałem wyrazić treść.
Co ciekawe, Kobylewski nie jest Ślązakiem od pokoleń. Rodzice jego ojca pochodzą ze Lwowa, a matki – z Warszawy. Jednak wychował się na Rozbarku i wówczas „osłuchał się” ze śląską gwarą. – Zdążyłem jeszcze zobaczyć trochę dawnego Rozbarku – opowiada urodzony w 1984 roku poeta. – Pamiętam funkcjonującą kolej wąskotorową, jej zakłady naprawcze, kopalnię. Za „bajtla” nie siedzieliśmy przed komputerem, tylko chodziliśmy na hałdy. To wszystko gdzieś we mnie zostało.
W listopadzie z Pawłem Kobylewskim będzie można się spotkać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, gdzie odbędzie się promocja jego tomiku „Karbunkuł”.
Miłośnicy poezji powinni odwiedzić ten portal - https://poezja.net/
Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski
więcej >>>Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
19 kwietnia 2025
imieniny:
Adolfa, Tymona