Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 41 | 10.10.2022 | Środek życia | Edytor

Kamienie górnicze, czyli pamiątki przeszłości

​Tajemnicze kamienie. Nikt nie jest w stanie powiedzieć ile kamieni górniczych znajduje się w bytomskich lasach i na nieużytkach. Pamiątki dawnej działalności wydobywczej są ukryte w gęstwinie i trudno na nie natrafić. Niestety, są one rozkradane.




Warto przypomnieć, że oprócz daty symbolem kamieni górniczych, które były zlokalizowane w polach górniczych, czyli w miejscach działalności wydobywczej jest kupla. To skrzyżowane żelazka (młotka) i pyrlik. Na terenie naszego miasta takich kamieni znajduje się najprawdopodobniej kilkadziesiąt. Wiele wkopano w czasach, kiedy las w Dąbrowie Miejskiej był jeszcze młody. Obecnie między drzewami, a także na poboczu ulicy Stolarzowickiej nadal można je zobaczyć. Miejsca ich lokalizacji jednak nie chcemy zdradzić.

Jeden z takich kamieni oznaczających dawne pola górnicze znajdował się na dziedzińcu przed dawnym kościołem Świętego Józefa przy ulicy Strzelców Bytomskich. Nieopodal stały krzyż oraz kapliczka. Kamień pochodzący z XIX wieku uratował przed kradzieżą obecny proboszcz nowego kościoła Świętego Józefa w Stroszku, ksiądz Rafał Sierla. Duchowny zadbał o przeniesienie zabytku na obecny dziedziniec kościelny. Znalazło się tam również miejsce na stary krzyż. Ksiądz załatwił również stary kopalniany wagonik, aby parafianie pamiętali o górniczych tradycjach swojej dzielnicy.

Zdecydowanie gorszy los spotkał dwa kamienie górnicze pochodzące w miechowickiego lasu: PRG, czyli Paul Richard Grube z datą 1852 i AG, Antonie Grube z datą 1838. Zajmujący się tematem nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego, Marek Majeranowski wspomina, że kamienie przez 3-4 lata znajdowały się za płotem leśnej restauracji „Pod Dębem”. – Wpadłem na pomysł przekazania ich Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które dysponuje bogatą kolekcją takich eksponatów. Uruchomiłem kontakty prywatne, jednak po jakimś czasie okazało się, że sprawa została przekazana do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu. W rozmowie dowiedziałem się, że kamieni nie można legalnie zabrać z miejsca ich ułożenia, ponieważ leżą na działce prywatnej. Natomiast mnie bez problemu udało się ustalić, że działka należy do Lasów Państwowych – wspomina Majeranowski. 

Sprawę przejęła Joanna Michalik, miłośniczka historii lokalnej i działaczka społeczna. Doprowadziła ona do wszczęcia procedur w MGW w Zabrzu, była w kontakcie z pracownikiem tej instytucji Łukaszem Rutką, monitowała o pośpiech i monitorowała postępy. Udało się dokończyć procedury, jednak kiedy pod koniec września pracownicy MGW w Zabrzu przyjechali po kamienie – ich już nie było. Ktoś je zabrał. – Kamienie graniczne pól górniczych znikają. Blisko 200-letnim świadkom górnictwa cynku najbardziej zagrażają ludzie. Kamienie potrafią zniknąć podczas prac leśnych, być może są przypadkowo zakopywane ciężkim sprzętem lub zostają skradzione – mówi Majeranowski. S.

Artykuł był oglądany 910 razy.
  • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze:

JoMi
napisał
10.10.2022
o 11:39
nr 1

APEL I GORĄCA PROŚBA

Osoby, które w okresie pomiędzy 22.07-22.09.2022
zabrały z okolic Restauracji “Pod Dębem”/U Wójcika w Bytomiu dwa kamienie z inskrypcjami prosimy o ich zwrot.
Trwały żmudne działania formalne mające na celu umieszczenie tych przedmiotów w odpowiedniej placówce muzealnej. Gdy były sfinalizowane, wszelkie pozwolenia i dokumentacja uzyskane, kamienie zniknęły.
Nadal jeszcze wierzymy w ludzi, dlatego uprzejmie i gorąco prosimy osoby, które je wzięły lub te, które by wiedziały coś na ten temat o wiadomość.
Być może zrobiły to w celu ich zabezpieczenia, czego także nie możemy wykluczyć.

Liczymy na państwa i dziękujemy za zrozumienie
- jako mieszkańcy Śląska, którym na sercu leży historia lokalna tej ziemi

Latający Ślązak
napisał
10.10.2022
o 21:43
nr 2

“kamienie potrafią nagle „zniknąć” ze swojego miejsca. Tak stało się z jednym z nich w okolicach Dąbrowy Miejskiej. Inne kamienie już przez kogoś wykopane Majeranowski znalazł kiedyś w okolicy restauracji w lesie”.

http://zyciebytomskie.pl/index.php/ZB/arch_art/kamienie-naszej-historii
Po sześciu latach to samo…

PS. Owe Kamienie górnicze były na terenie restauracji “Pod Dębem”, jakieś osiem do dziesięciu lat temu i służyły jako krawężnik pod iglaki, znajdowały się około 10m od furtki, po prawej stronie chodnika.
Temat zgłosiłem na forum ŻB, red. Hałaś odesłał mnie do “Majeranka” na forum Bytomski.pl.
W aktualnym, jak i poprzednim artykule czytamy o kamieniach górniczych ” znajdujących się w okolicy restauracji”. “Restaurator” wyrzucił je przez płot?

JoMi
napisał
10.10.2022
o 22:50
nr 3

Teraz najważniejsze jest to, by ktoś, kto je zabrał, zechciał je zwrócić. Formalności są załatwione, trzeba się jedynie zgłosić.Obiekty można nadal przekazać do MGW w Zabrzu.

Warto podkreślić z całą mocą, że takie kamienie powinny pozostawać w terenie, w miejscu swojego pierwotnego posadowienia. Jednak te “wójcikowe” znajdowały się poza taką lokalizacją.


Ps. Być może warto także w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jeden wątek:

“Nasze Muzeum Górnośląskie nie podjęło tematu kamienia z ulicy Strzelców Bytomskich, być może z braku możliwości jego wyeksponowania.”
http://zyciebytomskie.pl/index.php/ZB/arch_art/kamienie-naszej-historii

Po tylu latach i tym razem z w/w kamieniami tzw. “Nasze Górnośląskie” Muzeum nie było zainteresowane obiektami, “problemami”. A dokładnie niczym, co jest związane z górnictwem: pamiątkami, mundurami, dokumentami, odznaczeniami, kamieniami.
Przykre… a to jest wszak spora część historii Bytomia i Ślaska. Życia i pracy przodków wielu z nas…








  • pozostałe artykuły z wydania nr 11

    Złota Wiktoria, złota drużyna

    ​Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor

    Co się działo w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie?

    ​Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor

    Doktor Jerzy Jaroszewicz:  lekarz bardzo wpływowy

    ​Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor

    Doktor Jerzy Jaroszewicz:  lekarz bardzo wpływowy

    ​Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor


    OGŁOSZENIA
    DROBNE

    W PONIEDZIAŁEK
    W GAZECIE
    W ŚRODĘ
    W INTERNECIE!*

    *za 15% dopłatą

    22 października 2024

    imieniny:
    Halki, Filipa

    Galeria Tomenki

    Nasze akcje

    • Panteon bytomski

      Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

    Redakcja


    Ostatnie komentarze: