Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Zaproszenie. Znana bytomska artystka Aleksandra Herisz zawsze podkreślała, jak urzekają ją bytomskie kamienice. Teraz pokazała to w swoich pracach zaprezentowanych na wystawie „Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem”.
Wernisaż bardzo interesującej ekspozycji miał miejsce w minioną środę, podziwiać ją możemy do połowy stycznia. Całość jest prezentowana w Galerii „Pod sztrychem” działającej w Miejskim Domu Kultury nr 1 przy ulicy Powstańców Warszawskich. Herisz zrealizowała wystawę w ramach stypendium prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Przypomnijmy, że Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Stoi na czele Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów, a w MDK nr 1 opiekuje się młodzież zafascynowaną rękodziełem i uczy jej tej sztuki. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych w kraju i za granicą.
Artystka wykonała 13 wielkoformatowych, mających po trzy metry batików, a więc prac wykonanych techniką malarską polegającą na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte woskiem. Zgodnie z tytułem dzieła inspirowane są bytomską architekturą, którą Herisz obserwowała w różnych porach roku, a także w różnym oświetleniu. Chodziło o to, by ukazać tę samą budowlę w innych odsłonach. Na prezentowanych pracach utrwaliła detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku. – Rozpoczynając projekt, najpierw sfotografowałam śródmiejskie kamienice. Następnie utrwaliłam je na tkaninie. Ponieważ idea była taka, by pokazać niezwykłość bytomskiej architektury w różnym świetle, niektóre z nich malowałam 2-3 razy – opowiada Aleksandra Herisz.
Do stworzenia całości zainspirował ją cykl obrazów Moneta przedstawiających katedrę w Rouen, na których za pomocą światła i koloru malarz ukazał różne jej oblicza. – Każda z bytomskich kamienic jest inna o różnej porze dnia i fascynujące jest to, że za każdym razem ich finezję możemy obserwować na nowo – mówi.
Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski
więcej >>>Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
26 marca 2025
imieniny:
Larysy, Emanuela