Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 42 | 17.10.2022 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Bytomianie i radzionkowianie nie będą tej zimy marznąć

​Rozmowa ze Sławomirem Kamińskim, prezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej


Kiedy zostawał pan szefem PEC mówiono, że z racji na wieloletni staż w niej zna pan tę firmę od podszewki.

– Myślę, że można tak powiedzieć. Pracę w PEC rozpocząłem w roku 2000 na stanowisku robotniczym.   Konsekwentnie zdobywałem nowe kwalifikacje zawodowe równolegle realizując studia w kierunkach technicznych i menadżerskich. Cały czas jednak myślałem o rozwoju osobistym, chciałem dać z siebie firmie jak najwięcej, co zostało docenione. Przeszedłem kilka stanowisk, pracowałem jako mistrz, kierownik rejonu, kierownik działu technicznego, następnie zostałem dyrektorem do spraw technicznych. Powierzenie funkcji prezesa zarządu spółki to dla mnie wyraz zaufania, duża nobilitacja, ogromna szansa i jednocześnie odpowiedzialność.

Miejmy za sobą najtrudniejsze pytanie tego wywiadu: czy może pan zadeklarować, że mimo gigantycznych kłopotów jakie nas dopadły bytomianie i radzionkowianie ogrzewani ciepłem systemowym nie będą marznąć podczas najbliższych miesięcy?

– Podjęliśmy skuteczne działania aby mieszkańcy Bytomia i Radzionkowa mogli czuć się bezpiecznie wiedząc, że zostaną ogrzani ciepłem systemowym.  PEC jest związany umowami wieloletnimi z partnerami dostarczającymi węgiel do produkcji ciepła oraz samo ciepło. Ciepłownia Radzionków wytwarza ciepło dla os. Stroszek, oś Ziętka, Radzionkowa i Rojcy. Dla dzielnic Miechowice, Karb, Szombierki, Łagiewniki, Rozbark oraz Śródmieście wytwarzanie energii cieplnej zapewniana Fortum Silesia mająca elektrociepłownię w Zabrzu. Na ten moment mamy gwarancje bezpieczeństwa i niezawodności dostaw, jesteśmy w stałym kontakcie z Fortum. Odpowiadając na pytanie mogę zatem z pełną świadomością i odpowiedzialnością stwierdzić, że zrobimy wszystko co w naszej mocy aby w mieszkaniach naszych klientów na terenie Bytomia i Radzionkowa był zapewniony komfort cieplny. 

A jak będzie z ceną ciepła? Ostatnio zarówno PEC, jak i Fortum wprowadziły podwyżki. Czy mieszkańcy muszą się przygotować na kolejne?

– Na podwyżki, o których mowa nie mieliśmy żadnego wpływu. One były efektem czynników zewnętrznych, głównie wzrostu cen węgla oraz uprawnień do emisji CO2. Pamiętajmy, że na końcową cenę ciepła wpływ mają dwa czynniki: koszt jego wytworzenia, stanowiący około 70 procent oraz koszt dystrybucji odpowiadający za 30 procent. Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do dostosowania taryfy dla ciepła w takich przypadkach by zagwarantować stabilne funkcjonowanie Spółki w zakresie ciągłości dostaw ciepła. Przygotowując się do zatwierdzenia nowej taryfy, która powinna obowiązywać od grudnia również zobowiązani jesteśmy uwzględnić aktualna sytuacje na rynku. Wymagane przepisami  postępowanie administracyjne w tej sprawie trwa. Stawki się zmienią, ale spieszę uspokoić, iż podwyżka nie będzie tak dotkliwa jak odbiorcy mogliby się spodziewać biorąc pod uwagę obecną sytuację oraz to, co się dzieje w innych miastach. 

To o jakim wzroście mówimy?

– Pokrywającym koszty działalności przy uwzględnieniu zawartych kontraktów na 2023 rok - kilkanaście procent.

Czy wasi odbiorcy skorzystają z programu ciepło z rekompensatą?

– Ciepło z rekompensatą’’ to kolejna, po obniżce podatku VAT wprowadzonym od początku roku, tarcza chroniąca odbiorców ciepła z miejskiej sieci. Średnia cena wytworzenia ciepła z rekompensatom przysługuje odbiorcom ciepła wytworzonego w Ciepłowni Radzionków a obowiązywać będzie  od 1 października roku obecnego do końca kwietnia roku 2023. Przy okazji chciałem uczulić zarządców budynków, by pamiętali, że rekompensata jest ograniczona w czasie. To ważne, by po tym, jak mechanizm osłonowy przestanie już obowiązywać podwyżka stawki nie była lawinowa, a co za tym idzie trudna do przyjęcia dla odbiorców. 

Jak obecna zła sytuacja gospodarcza spowodowana  głównie wojną na Ukrainie wpływa na PEC? Musieliście zmienić plany?

– Jak można się było przekonać do sezonu grzewczego byliśmy przygotowani bardzo dobrze, niezwłocznie po tym, jak odbiorcy ciepła zgłaszali potrzebę ogrzewania spełnialiśmy ich oczekiwania. Zgodnie z planem wykonaliśmy przewidziane remonty, a inwestycje w dużej mierze finansowane ze środków unijnych  też realizujemy bez zakłóceń. Obecnie trwają na przykład mocno już zaawansowane roboty na sieci na ulicach Pułaskiego oraz Wrocławskiej. Rury już zamontowano, przesyłamy ciepło, teraz czas na zasypanie wykopów i odtworzenie terenu do stanu pierwotnego. Pojawiają się niemożliwe do uniknięcia niedogodności dla mieszkańców, za które serdecznie przepraszam, ale staramy się je minimalizować i pilnujemy, by po wymianie rur teren został właściwie uporządkowany. Wiemy, że ma to dla okolicznych mieszkańców wielkie znaczenie. 

Oczywiście wybuch wojny mocno wszystko pozmieniał, bo drastycznie wzrosły chociażby mające dla nas znaczenie koszty usług i materiałów budowlanych, paliw i prądu. To nas zmusza do szybkiego i elastycznego działania, reagując na zmieniającą się dynamicznie sytuację dajemy sobie radę. 

Inwestycje realizowane w ostatnich latach przez PEC i polegające na modernizowaniu infrastruktury były ogromne. To się opłaciło, bo nie pamiętam, kiedy doszło do jakiejś poważniejszej awarii.

– Bez dwóch zdań wyłożone środki, stanowiące dziesiątki milionów złotych w ogromnym stopniu pochodzące z dofinansowania UE oraz intensywna praca naszych pracowników dały bardzo pozytywne efekty. Zdecydowana większość ze 150 km bo aż 83 % naszej sieci na terenie Bytomia i Radzionkowa,  to nowoczesna infrastruktura wybudowana w technologii preizolowanej. Dzięki inteligentnym systemom informatycznym i pełnej automatyzacji możemy też na bieżąco całość monitorować wykorzystując do tego nasze całodobowe centrum dyspozytora mocy cieplnej. Rok temu świętowaliśmy z okazji wykonania tysięcznego nowoczesnego węzła cieplnego. Nie zatrzymujemy się i ciągle mocno idziemy do przodu. Dziś takich węzłów mamy już 1070. Jak widać systematycznie i konsekwentnie przyłączamy do naszej sieci kolejnych odbiorców. Gwarantujemy bezpieczeństwo i niezawodność dostawy ciepła co przekonuje kolejnych klientów do korzystania z ciepła systemowego. 

O tych dobrych wynikach nie moglibyśmy mówić, gdyby nie dobra współpraca PEC z odbiorcami ciepła.

To już prawie 50 lat. W przyszłym roku wspólnie będziemy obchodzić jubileusz 50lecia działalności. Ale to dopiero przed nami, dziś wiemy że udział Odbiorców ciepła w całym procesie jest ogromny. Przecież to oni walnie przyczynili się do poprawy efektywności energetycznej dokonując w swoich budynkach termomodernizacji, decydując się na wymianę stolarki okiennej, czy też wymianę i regulację instalacji wewnętrznej. Cały czas rozmawiamy, szukając następnych sposobów na polepszenie wyników. Te konsultacje dają wymierne efekty. W ich wyniku przygotowaliśmy między innymi nowe tabele regulacyjne pomagające w optymalizacji dostawy ciepła. Nasi odbiorcy wystąpili do nas już z ponad stoma wnioskami o zoptymalizowanie temperatury nośnika  dostarczanego do ich budynków. Dodatkowo w naszych projektach i programach wspieramy ideę „20 stopni dla klimatu”, przypominamy, jak ważne jest oszczędzanie ciepła i rozsądne gospodarowanie nim. Zresztą obecny światowy kryzys energetyczny sprawił, że wszyscy z konieczności zajmujemy się tą kwestią jak nigdy wcześniej. 

Skoro mówimy o oszczędzaniu, to proszę powiedzieć, jak mieszkaniec budynku, już ocieplonego, mającego nowe okna i drzwi może dodatkowo ograniczyć zużycie energii cieplnej? 

– Sposobów jest wiele. Wychodząc z domu na dłuższy czas, na przykład zakręcajmy termostaty na kaloryferach....

… nawet jak temperatura na zewnątrz jest mocno ujemna?

– Przymknięcie zaworu nie zatrzymuje całkowicie przepływu ciepła. Poza tym każdy budynek ma swoją akumulację ciepła. Nie jest tak, że po wyłączeniu ogrzewania temperatura w pomieszczeniu od razu spadnie i szybko zrobi się w nim zimno. Jak nas nie ma w mieszkaniu,  ustawmy zawór kaloryfera na „jedynce”, maksimum „dwójce”. Tak samo róbmy na noc, kiedy wystarczy nam, by w pomieszczeniu było około 18 stopni. Wiem, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego stałego kontrolowania poziomu ciepła, ale czas najwyższy się tym zająć, bo to doskonałe narzędzie, jakim możemy swobodnie i rozsądnie dysponować, by zaoszczędzić. 

A jak wietrzyć mieszkanie? Wiele osób zimą nie otwiera okien bojąc się wyziębienia lokalu.

– Dla naszego zdrowia, regularne wietrzenie jest konieczne, bo oprócz tego, że zapewnia nam świeże powietrze, to pozwala też uniknąć zawilgocenia, które prowadzi do powstawania pleśni, bądź grzybów. Wietrzymy krótko, ale intensywnie. W tym czasie kaloryfery powinny być wyłączone. Pamiętajmy też o uszczelnieniu okien i zamykaniu tych usytuowanych na korytarzach czy w piwnicach.  Zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.pec.bytom.pl gdzie znaleźć można wiele ciekawych porad i informacji oraz zobaczyć przygotowane przez nas filmy instruktarzowe mogące pomóc mieszkańcom w racjonalnym korzystaniu z ciepła systemowego. 

Rozmawiał: TOMASZ NOWAK



Artykuł był oglądany 871 razy.
  • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze








  • pozostałe artykuły z tego wydania

    Beata Pacut-Kłoczko trzecia na globie

    ​Dżudo. Czołowa zawodniczka Górniczego Klubu Sportowego, ubiegłoroczna mistrzyni Starego Kontynentu oraz olimpijka z Tokio, wywalczyła brąz Mistrzostw Świata. Martyna Glubiak ze… więcej >>>

    ZB 42 | Życie sportowe | 17.10.2022 | Witold Branicki

    Budynek, w którym leczą od 110 lat

    ​Jubileusz. Najpierw był Dom Kalek, potem Szpital Górniczy, a dziś mamy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4. Od 110 lat w rozległym budynku… więcej >>>

    ZB 42 | Życie miasta | 17.10.2022 | Edytor

    Nie ma węgla? Jest koks. Superkoks z Bytomia

    ​W workach i luzem. Koksownia Bytom ma sposób na kryzys energetyczny. Oferuje koks opałowy, którego spalanie nie powoduje smogu i przede wszystkim jest… więcej >>>

    ZB 42 | Życie miasta | 17.10.2022 | Edytor

    Historia brukiem pisana

    ​Zalane piękno. Kostka brukowa pamiętająca czasy cesarstwa pruskiego przetrwała na nielicznych bytomskich ulicach. Fachowców do naprawy takich traktów brakuje.

    więcej >>>
    ZB 42 | Życie miasta | 17.10.2022 | Edytor

    Prezydent Wołosz: wsparcie bez radości

    ​I tak tracimy. Jak pisaliśmy rząd przyznał Bytomiowi niemal 25,5 miliona złotych, które mamy przeznaczyć na obniżenie kosztów energii. Zdaniem prezydenta… więcej >>>

    ZB 42 | Życie miasta | 17.10.2022 | Edytor

    Jubileusz liceum już wkrótce

    ​To będzie wielkie wydarzenie. Na 15 października zaplanowano uroczyste obchody 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie. Zjadą się absolwenci… więcej >>>

    ZB 42 | Życie miasta | 17.10.2022 | Edytor

    Stworzyli piękny ogród, który poznaje się zmysłami

    ​Szombierki. Pierwszy ogród sensoryczny, a więc poznawany zmysłami otwarto w naszym mieście. Powstał on na dawnym boisku szkolnym przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym przy… więcej >>>

    ZB 42 | Życie dzielnic | 17.10.2022 | Edytor

    Stulatek, który bardzo lubi spacerować z żoną po ogrodzie

    ​Urodziny niezwykłe. Setną rocznicę urodzin świętował podopieczny miechowickiego Domu Pomocy Społecznej Kombatant Zbigniew Węgrzyk. Nietypową okazję uczczono w efektowny sposób.

    więcej >>>
    ZB 42 | Życie miasta | 17.10.2022 | Edytor

    Becek czytał i świetnie się bawił

    ​Cztery dni atrakcji. Niech bardzo żałuje, kto nie brał udziału w drugiej edycji Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży… więcej >>>

    ZB 42 | Środek życia | 17.10.2022 | Edytor


    OGŁOSZENIA
    DROBNE

    W PONIEDZIAŁEK
    W GAZECIE
    W ŚRODĘ
    W INTERNECIE!*

    *za 15% dopłatą

    22 października 2024

    imieniny:
    Halki, Filipa

    Galeria Tomenki

    Nasze akcje

    • Panteon bytomski

      Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

    Redakcja


    Ostatnie komentarze: