sobota, 10 kwietnia 2021
Historia Gazety
Gazeta dzisiaj
 
  HISTORIA GAZETY   

Jesteśmy pierwszą powojenną bytomską gazetą. Istniejemy od 23 grudnia 1956 roku. Pierwszy numer o nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie i tak często dzieje się z naszym "Życiem Bytomskim" do dziś. Śmiało można powiedzieć, że byliśmy również prekursorem powojennej prasy podziemnej, bowiem pierwszy numer został wydrukowany jeszcze przed uzyskaniem oficjalnego zezwolenia. Do dziś niestety nie zachował się ani jeden egzemplarz pierwszego numeru i nikt nie jest w stanie powiedzieć jak wyglądał.W kolejnych latach tygodnik zmieniał redaktorów naczelnych i siedziby. Z pierwotnego lokum przy ulicy Katowickiej 13 przenosił się na ulicę Wrocławską, plac Kościuszki, by w końcu znaleźć swoje stałe miejsce przy ulicy Powstańców Warszawskich 15.

Dzięki nam powstał również ukazujący się w Tarnowskich Górach "Gwarek". Grupa zapaleńców z tego miasta chciała dołączać do "Życia Bytomskiego" swoją wkładkę, lecz ówcześni dziennikarze stanowczo im to odradzili i namówili do założenia własnego tygodnika.

W pierwszym okresie nasi starsi koledzy bawili się głównie w politykowanie o wiadomej jak na tamte czasy treści. Dziś jesteśmy pismem społeczno-kulturalnym o zawartości, jak wynika z sondaży przeprowadzonych wśród mieszkańców, odpowiadającej większości bytomian. Podobnie jak kiedyś nasz tygodnik utrzymuje się z reklam i sprzedaży.

W czasach "komuny" nasz nakład wynosił nawet 34 tysiące egzemplarzy. Dziś dopasowaliśmy się do potrzeb rynku lokalnego i swoim 16 tysięcznym nakładem zaspokajamy potrzeby Bytomia i Radzionkowa. Jesteśmy dostępni również we wszystkich ościennych miastach, a nawet za granicą, chociażby w zaprzyjaźnionym z Bytomiem nadreńskim mieście Recklinghausen.


Pobierz logo Życia Bytomskiego w formacie EPS

Pobierz logo Życia Bytomskiego w formacie JPG

 
wpisz słowo
lub wyrażenie
szukanie zaawansowane
  NASZE AKCJE   
Panteon bytomski
Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia.

Alfabet bytomski Marcina Hałasia
Ukazywał się na łamach Życia Bytomskiego od czerwca do grudnia 2002r.

Odnawiamy cmentarz
Cykl artykułów poświęconych odnowie cmentarza bytomskiego.

     
© Życie Bytomskie 2005 projekt i realizacja: Frodo