Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Oprowadzają. 50 interesujących i pełnych wrażeń wycieczek po Górnym Śląsku proponuje wydany właśnie przewodnik „Śląskie do odkrycia”. Wśród nich są też spacery po Bytomiu.
Przewodnik stworzyli Dorota Miśkiewicz oraz Anna i Marcin Nowakowie. Ci ostatni to bytomianie, szerzej znani jako Wędrowne Motyle. Od ponad 10 lat na kanale YouTube oraz na blogu podróżniczym Gdziewyjechac.pl pblikują oni relacje ze swoich kolejnych wypraw. Robią to w niezwykle barwny i frapujący sposób. Mają o czym opowiadać, bowiem razem odwiedzili ponad 50 krajów i 50 metropolii, przemierzyli najciekawsze i najpiękniejsze zakątki naszej planety, od Jawy po Gwatemalę. Z każdej eskapady wracają z masą wrażeń, ale choć widzieli wiele, to wciąż potrafią zachwycić się tym, co mają w pobliżu swojego domu, a więc również w Bytomiu.
W 2019 roku Wędrowne Motyle zadebiutowały książką zatytułowaną „Podróżuj lepiej”. Poświęcili ją kwestii samodzielnego i efektywnego podróżowania. Odnieśli sukces i szybko poszli za ciosem wydając „Podróżuj bliżej”. W tej książce z kolei zajęli się wyprawami w mniej znane lecz fascynujące zakątki Polski.
Najnowsza publikacja Nowaków, a więc „Śląskie do odkrycia” poświęcona jest eksplorowaniu tego, co na wyciągniecie ręki – najciekawszych zakątków Górnego Śląska. „Z lubością piszemy o własnej okolicy, by dołożyć cegiełkę do odczarowywania wizerunku Górnego Śląska. Nasz przewodnik jest autorską syntezą tego, czym zajmowaliśmy się pomiędzy dalekimi podróżami. Mamy nadzieję, że nasz wkład w ten przewodnik będzie zwieńczeniem bliskich, a nawet bardzo bliskich podróży” – piszą bytomscy podróżnicy we wstępie.
Do sięgnięcia po przewodnik zachęca też podróżniczka Dorota Miśkiewicz, katowiczanka, a zarazem autorka bloga Weekendowka.pl.: – I choć nadal fascynuje mnie wielki świat, to na co dzień z duma pokazuję wszystkim piękno Polski, w tym mojego województwa. Kryją się w nim nie tylko pojedyncze perły, ale wręcz całe skrzynie turystycznych skarbów.
W przewodniku znajdziemy pół setki tras do pokonania w jeden dzień. Część z nich wiedzie po Bytomiu, a dokładniej po jego zabytkowych parkach, kompleksach leśnych, czy też śladem bytomskiej secesji. „Miasto, w którym przyszło nam żyć oraz okolica, którą znów na nowo eksplorowaliśmy, jest tak interesująca i tak zróżnicowana, że musieliśmy dokonywać selekcji i wybierać te miejsce, które naszym zdaniem są najfajniejsze. I wiecie co? Po raz n-ty uświadomiliśmy sobie, że nasze śląskie miasta są niezwykle zielone, właściwie jeszcze bardziej chyba niż kilka lat temu. Obfitujące we wspaniałe lasy i parki, mnóstwo jezior, ciekawostek geologicznych. Nasze najbliższe okolice świetnie się nadają do pieszych wędrówek, czy rowerowych wojaży” – piszą na swoim blogu Wędrowne Motyle.
Przewodnik można kupić na stronie: https://slaskiedoodkrycia.pl/. Publikacja została dofinansowana z budżetu gminy Bytom.
Jeszcze nie ma komentarzy - możesz być pierwszy.
Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski
więcej >>>Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
19 kwietnia 2025
imieniny:
Adolfa, Tymona