Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 31 | 30.07.2012 | Życie dzielnic | Edytor

Smoki z zacisznej galerii

​Ożywić dzielnicę. Zamiast kolejnej knajpy na Sójczym Wzgórzu powstała niecodzienna galeria sztuki. Pilnują jej zaklęte w metal fantazyjne smoki, a gospodarz stara się o to, by to miejsce miało swoją duszę.




Od dziecka nie znoszę być fotografowany. Wolę być rozpoznawalny poprzez moją sztukę, a nie przez wizerunek uwieczniony obiektywem aparatu – mówi Czesław Nowakowski poproszony o pozowanie do fotografii na tle któregoś ze swoich obrazów. Chce raczej wyeksponowania wejścia do galerii. Droga do wymarzonej przez Czesława Nowakowskiego galerii była długa. Po skończeniu częstochowskiej Akademii Sztuk Pięknych na dwóch wydziałach, malarskim i edukacji artystycznej, bytomianin zajął się renowacją antycznych mebli. Przez cały czas również oddawał się swojej pasji, czyli malarstwu.

Jakieś 20 lat temu Nowakowski wyjechał do Niemiec. Pracował tam w galeriach jako renowator, przez cały czas zdobywając doświadczenie konieczne do prowadzenia takiej placówki. Non stop również kursował pomiędzy Hamburgiem, Hannowerem a Polską. – W końcu definitywnie zdecydowałem się wrócić na stale do kraju i tutaj zająłem się renowacją antyków. Zorganizowałem również swoje wystawy obrazów, które zostały bardzo dobrze przyjęte, m.in. w częstochowskim BWA. Moja prawdziwa przygoda z Bytomiem rozpoczęła się jednak trzy lata temu – wspomina Czesław Nowakowski.

Przejeżdżając przez Stroszek, pan Czesław zobaczył stojący tuż obok dawnego baru „Biały Domek” niedokończony budynek wystawiony na sprzedaż. Nie wahał się zbyt długo i kupił go, rozpoczynając realizację swojego marzenia. Przystosowanie domu dla potrzeb galerii z wizji artysty trwało trzy lata. We wnętrzu konieczne były przeróbki niezbędne do ustawienia eksponatów. Prace w domu trwają zresztą do dziś. Już teraz do odwiedzenia galerii zachęca gości unoszący się nad płotem rowerzysta. Podwórze zdobią abstrakcyjne kamienne rzeźby, a tuż za drzwiami gości wita stojący na barokowej, 400-letniej skrzyni na domowe skarby żelazny smok. Pomieszczenia na parterze zdobią zabytkowe meble, obok których ustawiono mnóstwo metaloplastycznych dzieł. Nawiązują one do różnych epok i stylów w sztuce. Metalowe ornamenty roślinne, okalające wiszące na ścianie lustro, wyglądają tak, jakby żyły. Inne dzieła kowalstwa artystycznego są unikatami stworzonymi uderzeniami młotka. Stworzenie drugiego takiego egzemplarza jest już niemożliwe.

Z metalem kontrastują kamienne elementy wystroju, w tym tworzące atmosferę ciepła kominki i sprawiający wrażenie starego tynk na ścianach. Stojące na kamiennej posadzce meble pachną starością. Część z nich nie została specjalnie odnowiona. Pan Czesław tłumaczy, że był to świadomy zabieg, bowiem na naszym rynku krąży wiele podróbek rodem z Holandii. Jego meble mają mieć więc charakter autentyczności.

Atmosferę starości łamią wiszące na ścianach obrazy. Część z nich wykonano metodą kolażu lub impastową. Ta druga polega na nakładaniu na płótno grubych warstw farby. Nowoczesna forma obrazów ma charakter symboliczny, w większości nawiązując do tematyki religijnej. W oczy uderza „Katyń”, płótno obrazujące podwójną tragedię tego miejsca. Druty kolczaste otaczają czerwień samolotu w kształcie krzyża. Obok wisi płótno symbolizujące mękę Pańską i hołd złożonemu do grobu martwemu Chrystusowi. Sala obok należy do młodych artystów z ASP w Katowicach i Częstochowie. Postaci z obrazów są pełne kolorów i poprawiają nastrój, jednocześnie unowocześniając wnętrze.

Za jakiś czas pod obecną galerią zacznie działać kawiarenka, niemająca jednak nic wspólnego z odorem knajpianego piwa. Czesław Nowakowski chce, by galeria była nie tylko miejscem odwiedzanym przez ludzi z ulicy, lecz również centrum edukacyjnym. Bytomianin myśli o zorganizowaniu jesienią warsztatów artystycznych, nie tylko zresztą dla młodych ludzi. Chętni uczyliby się tam renowacji mebli, malarstwa i poznawaliby historię sztuki, z którą niestety prawie wszyscy są na bakier.

Artykuł był oglądany 9463 razy.
  • Ocena - 4.2 5 głosów
   


Komentarze:

Henryk Stasikowski
napisał
26.01.2013
o 10:14
nr 1

Dobry sposób na sztukę z tego co nas otacza, mam na myśli recykling.Sam tworzę sztukę która powstaje z otaczających mnie przedmiotów.Łatwo trafiamy do różnych odbiorców.Proponuje skonfrontować moje prace.

Syn
napisał
22.01.2017
o 23:39
nr 2

Panie Henryku Bystrzykowski, jak jest zbyt to i pieniądze… to proszę uregulować zaległości








  • pozostałe artykuły z wydania nr 11

    Złota Wiktoria, złota drużyna

    ​Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor

    Co się działo w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie?

    ​Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor

    Doktor Jerzy Jaroszewicz:  lekarz bardzo wpływowy

    ​Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor

    Doktor Jerzy Jaroszewicz:  lekarz bardzo wpływowy

    ​Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…

    więcej >>>
    2023.03.13 | | Edytor


    OGŁOSZENIA
    DROBNE

    W PONIEDZIAŁEK
    W GAZECIE
    W ŚRODĘ
    W INTERNECIE!*

    *za 15% dopłatą

    19 kwietnia 2025

    imieniny:
    Adolfa, Tymona

    Galeria Tomenki

    Nasze akcje

    • Panteon bytomski

      Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

    Redakcja


    Ostatnie komentarze: