Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Karb. Wskutek szkód górniczych rok temu wysiedlono mieszkańców domów przy ulicy Technicznej, Pocztowej i Falistej w Karbiu. Część budynków już wyburzono. Jednak nowo wybudowana w tym rejonie kanalizacja wciąż działa.
W lipcu ubiegłego roku rozpoczęto ewakuację mieszkańców domów w Karbiu. Nie wytrzymały one skutków szkód górniczych. W sumie wysiedlić musiano kilkaset osób. Niewiele wcześniej tym rejonie – jak w całym mieście – prowadzono prace w ramach projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom”. Jednak pieniędzy wówczas zainwestowanych w Karbiu nie wyrzucono w błoto – kanalizacja działa. Odcięto jedynie przyłącza prowadzące do wysiedlonych budynków.
Na prace przy sieci wodno-kanalizacyjnej w Karbiu wydano 6,5 miliona złotych. Rozpoczęły się one w 2008 roku i trwały do roku 2010.
– Jeszcze w 2005 roku, na etapie przygotowywania dokumentacji technicznej, projektant zwrócił się do Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach o określenie stopnia wpływu szkód górniczych – relacjonuje Agnieszka Klich, rzecznik prasowy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. – Dzięki takim ustaleniom parametry sieci zostały dostosowane do warunków terenu.
Przed rozpoczęciem realizowania projektu w rejonie ulic Konstytucji, Technicznej, Pocztowej i Falistej funkcjonowała kanalizacja ogólnospławna, czyli jednym kanałem płynęły i ścieki sanitarne, i ścieki deszczowe. W ramach inwestycji kanalizacja ogólnospławna została zlikwidowana, a w jej miejsce powstały dwie odrębne sieci – sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Podobnie w miejscu jednej istniejącej wcześniej przepompowni ścieków, powstały dwie nowe: przepompownia ścieków sanitarnych oraz przepompownia ścieków deszczowych.
– Kanalizacja wybudowana w rejonie ulic Konstytucji, Technicznej, Pocztowej, Falistej to sieć bardzo dobrej jakości, powstała z materiałów odpornych na wpływ szkód górniczych – mówi Agnieszka Klich. – Nadal jest potrzebna, funkcjonuje bez awarii i spełnia swoją rolę, odbierając ścieki z części Karbia. Podobnie jak przepompownia ścieków przy ulicy Technicznej, która odbiera ścieki z całego Karbia. Z powodu wyburzenia budynków przy ulicy Pocztowej i Technicznej zostały jedynie odcięte przyłącza do wyburzonych budynków.
Inna sprawa to wątpliwości niektórych mieszkańców wysiedlonych domów. Mieli oni wątpliwości, czy roboty kanalizacyjne prowadzone w pobliżu ich domów mieszkalnych nie przyczyniły się do nagłego pogorszenia stanu technicznego tych budynków. Wykopy w ulicy Pocztowej i Technicznej prowadzone były bowiem na głębokości do 3 metrów, a w ulicy Falistej nawet na głębokości do 6 metrów. – Żeby ochronić istniejące budynki, w ulicy Falistej zabijano ścianki szczelne w prowadzonych wykopach. Zabijanie ścianek odbywało się pod ścisłą kontrolą – odpowiada Agnieszka Klich. – Prowadzono również bieżące pomiary drgań. Ciągły monitoring natężenia drgań pozwolił wykluczyć możliwość wystąpienia pogorszenia stanu technicznego budynków. Z raportu-analizy wyników pomiarów drgań Instytutu Geotechniki i Hydrotechniki Politechniki Wrocławskiej z 2010 roku jasno wynika, że poziom wibracji nie stanowił zagrożenia dla konstrukcji okolicznych budynków.
Artykuł był oglądany 5885 razy.Jeszcze nie ma komentarzy - możesz być pierwszy.
Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski
więcej >>>Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
19 kwietnia 2025
imieniny:
Adolfa, Tymona