Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Zaproszenie. 21 listopada startuje XVI edycja Bytomskiej Jesieni Literackiej. Większość odbywających się w jej trakcie wydarzeń będzie nawiązywała do twórczości szermierza polskiej awangardy, a więc Brunona Schulza.
Wybór to nieprzypadkowy. Mamy właśnie rok Brunona Schulza, a Bytom, który z miastem urodzenia tego prozaika i pisarza, czyli pozostającym dziś na terenie Ukrainy Drohobyczem utrzymuje stosunki partnerskie, mocno się w obchody angażuje. W programie przyszykowanej przez Bytomskie Centrum Kultury Jesieni Literackiej znalazły się między innymi spektakle teatralne inspirowane twórczością Schulza – „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą”, a także warsztaty krytyki literackiej z dr hab. Zbigniewem Kadłubkiem oraz z dr Janem Baronem. Przewidziano też spotkanie autorskie z prof. Stanisławem S. Nicieją, a także wyjątkowe widowisko poetycko-muzyczne zatytułowane „Słup ze słów”.
Wszystko rozpoczyna się 21 listopada o godz. 18. w miechowickim pałacu. Tam właśnie wspomniany prof. Nicieja opowie o Drohobyczu i jego powiązaniach z postacią pisarza. Z kolei dzień później o godz. 16. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 odbędzie finał konkursu XL Bytomskiej Sceny Recytatora. Do udziału w nim zaproszono recytatorów oraz wykonawców poezji śpiewanej i etiud teatralnych.
Ciekawie zapowiadają się wydarzenia zaplanowane na 23 listopada . O godz. 17:30 na scenie BCK gościnnie zaprezentuje się Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego z Kielc. Przedstawi on spektakl „Sklepy cynamonowe”. Ta niezwykła inscenizacja na podstawie prozy Bruno Schulza stanowi intrygujące połączenie gry żywego aktora z teatrem cieni. Będzie to próba uchwycenia tego, co nieuchwytne w dziele pisarza za pomocą eksperymentalnych rozwiązań scenicznych.
24 listopada godz. 18. również na scenie BCK pojawią się młodzi, zdolni bytomianie związani z Teatrem Erato oraz zespołem tanecznym „Hallucinations”, które działają w MDK nr 1. Pochwalą się oni efektami warsztatów teatralnych wystawiając „Sanatorium pod Klepsydrą” na podstawie opowiadania Brunona Schulza o tym samym tytule.
25 listopada wracamy do miechowickiego Pałacu. Bo tam o godz. 17. czekają nas warsztaty krytyki literackiej. Poprowadzą je dr hab. Zbigniew Kadłubek – dyrektora Biblioteki Śląskiej oraz dr Jan Baron. Całość ma być połączona z podsumowaniem XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. Wręczone zostaną nagrody laureatom ogólnopolskiego turnieju oraz rozegrany zostanie turniej jednego wiersza „na żywo”. Będzie w nim mógł wziąć udział każdy, kto przyjedzie do Miechowic i zaprezentuje jurorom 1 wiersz własnego autorstwa. Na zwycięzcę czeka statuetka Bytomskiego Pióra oraz nagroda w wysokości 500 zł.
Finał tegorocznej Bytomskiej Jesieni Kulturalnej zorganizowany zostanie 27 listopada o godz.17. Zainteresowani zebrani w BCK obejrzą wówczas widowisko poetycko-muzyczne, w którym wystąpią: Jacek Podsiadło (poeta, prozaik), Nasta Niakrasava (etnomuzykolożka, śpiewaczka) oraz Jacek Kleyff (wolny twórca piosenek i obrazów). Na program koncertu złożą się wschodnie pieśni ludowe.
W tym roku, w ramach imprezy po raz pierwszy przygotowano alternatywę dla nieco bardziej aktywnych miłośników literatury pięknej. 26 listopada o godz. 14. i 16:30 wraz z artystami teatru „Lufcik na Korbkę” będzie można wziąć udział w jesiennym spacerze „Ulica marzeń”. W jego trakcie posłuchamy opowieści inspirowanych działami Brunona Schulza, dotykających miejskości, historii i architektury miasta. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Uliczne spacery. Między Bytomiem a Drohobyczem” dofinansowanego z budżetu Gminy Bytom.
Artykuł był oglądany 1006 razy.Jeszcze nie ma komentarzy - możesz być pierwszy.
Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski
więcej >>>Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
26 marca 2025
imieniny:
Larysy, Emanuela