Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>
Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>
Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje
przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>
Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>
Szombierki. W miejscu zabagnionych nieużytków na skraju Szombierek i Goduli powstało sympatyczne miejsce służące rekreacji. Sporej wielkości staw upodobała sobie łabędzia rodzina. Ptakom nie przeszkadza odór z pobliskiej Bytomki.
Terenem ponad dwa lata temu zaopiekowali się pracownicy Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego. Bagno leżące pomiędzy dwiema odnogami rzeki Bytomki zostało osuszone i obecnie jest tarasowato opadającą łąką. Przez zanieczyszczoną niestety jedną z odnóg rzeki przerzucono ruchomą kładkę, która następnie przechodzi w drewniany deptak. W Bytomce mimo odoru, o dziwo, pływają dzikie kaczki.
Latem tego roku miejsce to odwiedzają mieszkańcy Szombierek i Goduli jednak nie z powodu zagospodarowanej okolicy. Pobliski zbiornik upodobała sobie rodzina łabędzi. Dwa dorosłe ptaki dochowały się dziewięcioro potomstwa. Z relacji jednego z czytelników wynika, że młodych ptaków było dziesięć, jednak jeden padł. Tak liczne potomstwo u łabędzi nie zdarza się często.
Zdaniem Rolanda Dobosza, kierownika Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego, dziewięć młodych łabędzi to nie ewenement, jednak nie spotyka się tego na co dzień. – Może to świadczyć o dwóch rzeczach. Albo dorosłe to stara para, doświadczona w wychowywaniu młodych, bądź też w tym rejonie występuje obfitość pożywienia. Zazwyczaj część młodych ptaków nie dożywa bowiem wieku dorosłego – tłumaczy przyrodnik. Łabędzie mają rzeczywiście sporo pożywienia, jednak nie za sprawą natury, ale ludzi, którzy regularnie je tam dokarmiają, mimowolnie wyrządzając im krzywdę. Ptaki się bowiem do tego przyzwyczajają i oswojone będą miały problemy z samodzielnym zdobywaniem jedzenia.
Zrekultywowany teren znajduje się pod stałą obserwacją ekologów, którzy dbają, by nie było tam śmieci i oczyszczają łąkę z chwastów. Prowadzony jest również monitoring stawu, w którym w minionym tygodniu zaobserwowano niewielkie ilości nieczystości.
Artykuł był oglądany 6984 razy.Jest luty 2020 r. - para łabędzi też tam pływała. Samiczka, jest płochliwa ale udało mi się podpatrzeć, że jest obrączkowana. Odważny samiec, który się pięknie prezentował spacerując po brzegu ma obrączkę o n/w treści, może się ta informacja komuś przyda - a ja mam piękne fotki i miłe wspomnienia.
Poland St.Orn.Gdańsk AH 0704
Wypełniona po brzegi hala, hat-trick Wiktorii Dziwok, płonąca czapka trenera – oto okoliczności ósmego z rzędu triumfu polonistek w mistrzostwach Polski
więcej >>>Adam Tomaszewski - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Jednak sprawa może być znacznie poważniejsza. Prezydent Mariusz Wołosz złożył bowiem…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii SzpitalaSpecjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się wgronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz…
więcej >>>Kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz znalazł się w gronie osób mających największy wpływ na rozwój polskiej…
więcej >>>OGŁOSZENIA
DROBNE
W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*
*za 15% dopłatą
19 kwietnia 2025
imieniny:
Adolfa, Tymona